enginepro.pl

Blog tematyczny o podróżach i motoryzacji

HobbySportTransport

Co to jest fatbike? – zalety i wady „grubego” roweru?

Co to jest fatbike? – zalety i wady „grubego” roweru?

W ostatnich latach powstało wiele różnych typów rowerów. Jednym z nowszych jest fatbike. Co to jest fatbike? To bardzo szczególny rodzaj roweru górskiego, zarówno pod względem wizualnym, jak i technicznym. Ma szerokie i grube opony. Zapewnia to nie tylko nietypowy i przyciągający wzrok wygląd, ale także zupełnie inne wrażenia z jazdy.
Oprócz konwencjonalnych fatbike’ów istnieją również warianty elektryczne.

Fatbike – co go wyróżnia?

Fatbike to rower terenowy, ponieważ ma szerokie i obszerne opony, na których jeździ się przy niskim ciśnieniu powietrza. W zależności od osobistych preferencji, nawierzchni i masy kierowcy, opony napędzane są tylko 0,2 – 0,8 bara. Działają one jak amortyzator lub element sprężynowy. Wiele fatbike’ów nie wymaga dodatkowych amortyzatorów, takich jak amortyzowane widelce, amortyzowane wsporniki siodełka itp. Znacznie większa powierzchnia styku opony zapewnia maksymalny kontakt z podłożem. Zapewnia to niskie opory toczenia i bardzo dobrą trakcję, co również ma szczególnie pozytywny wpływ na pokonywanie zakrętów.
Nie tylko opony różnią się w fatbike’u niż w MTB. Rama i widelec są również bardziej stabilne i szersze. Większa jest również odległość między ramionami korby, czyli szerokość łożyska. Napęd (łańcuch, tarcze, kaseta itp.) i hamulce są zwykle takie same jak w rowerach górskich.

Zalety i wady fatbike’ów

Jak każdy inny typ roweru, fatbike ma swoje zalety i wady. Nie widać tego, ale pomimo grubych opon jest zaskakująco łatwy w prowadzeniu. Wyższa waga grubych i szerszych opon rowerowych jest zauważalna zwłaszcza podczas ruszania.

W fatbike’u podobnie, jak w MTB, nie chodzi o prędkość, ale o komfort jazdy i zabawę w terenie. Nie ma znaczenia, że fatbike reaguje znacznie wolniej ze względu na grube opony i większą wagę. Nawet jeśli wygląda na bardzo ciężki, często tak nie jest. Zwłaszcza w przypadku modeli bardzo wysokiej jakości stosuje się lekkie materiały i opony bezdętkowe, co pozwala zaoszczędzić sporo wagi. Jednak te lekkie rowery mają również swoją cenę. Fatbike wykonany ze szczególnie lekkiego i stabilnego włókna węglowego może kosztować kilkanaście tysięcy złotych. Dobre fatbike’i ważą około 15-20 kilogramów, szczególnie lekkie karbonowe tylko 10-12 kilogramów.

Dostępne są również wersje ze wspomaganiem pedałów. Ważą one znacznie więcej — około 25-30 kg. Wyższa waga jest prawie niezauważalna podczas jazdy.

Dla kogo odpowiednie są specjalne fatbike’i?

Ponieważ wygląd zewnętrzny roweru wymaga trochę przyzwyczajenia się, a kierowanie i jazda są inne niż w przypadku roweru trekkingowego, miejskiego czy górskiego, ten konkretny rodzaj roweru nie jest odpowiedni dla każdego. Fatbike nie ma sensu dla osób jeżdżących tylko i wyłącznie po utartych szlakach.
Jego grube i obszerne opony bardzo skutecznie redukują wstrząsy i uderzenia, nawet bez amortyzowanego widelca podczas pokonywania wzniesień i dolin.

Udostępnij