enginepro.pl

Blog tematyczny o podróżach i motoryzacji

Mężczyzna

Czy wiesz, co zabrać w góry?

Czy wiesz, co zabrać w góry?

Nie trzeba wyjeżdżać do egzotycznego kraju, aby świetnie się bawić. W Polsce jest wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić, na szczególną uwagę zasługują oczywiście polskie góry. Każda pora roku jest odpowiednia do tego, aby wybrać się do górskiej destynacji. Jeśli ktoś lubi spędzać aktywnie wolny czas, to piesze wędrówki, wspinaczki po górach, jazda na nartach na stokach będą strzałem w dziesiątkę. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby się odpowiednio przygotować na taki wyjazd. Jeśli pobyt w górach ma być bezpieczny, to trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Co zabrać w góry?

Wyjazd w góry powinien zostać dobrze zaplanowany. Duże znaczenie ma pora roku, zawsze należy też sprawdzić prognozę pogody, aby właściwie się ubrać. Cel podróży także ma znaczenie, podobnie jak miejsce wędrówki. Jako że pogoda bywa bardzo zmienna w górach, to lepiej ubierać się na cebulkę. Zawsze można ściągnąć jedną warstwę ubrań. Lepiej mieć co na siebie włożyć, gdy zrobi się zimniej, aby uchronić się przed zamarznięciem. Porywy wiatru mogą wręcz przeszywać ciało. Czasem wychodzi się w słoneczną pogodę, a po godzinie lub dwóch pojawiają się opady deszczu i mocno się ochładza. Nawet jeśli jest lato, to zawsze trzeba zabrać ze sobą kurtkę. Powinna być ona wodoodporna i wiatroszczelna, najlepiej z oddychającą membraną. Ma chronić przed deszczem i zimnem. Potrzebne są także dłuższe spodnie i krótkie, w zależności od pogody. Najlepszym rozwiązaniem staje się zakup specjalistycznej odzieży górskiej. Przyda się kilka koszulek, sweter, szalik i rękawiczki. Niezbędne są także ciepłe skarpety i bielizna termoaktywna.

Jakie buty w góry wybrać?

Bardzo ważną kwestią w przypadku wędrówek górskich jest założenie wygodnych butów, które amortyzują wstrząsy. Nie nic nie może uwierać ani obcierać, bo powstaną bolesne odciski. Dalsze chodzenie stanie się udręką. Na zakupie butów nie należy oszczędzać. Oczywiście nie powinny być one nowe, jeszcze nierozchodzone. Zaleca się zakup obuwia typowo górskiego, z solidnymi podeszwami. Buty mają podtrzymywać właściwie kostki, być wodoodporne i jednocześnie zapewniać stopom przewiewność. Przydadzą się także kijki dla osób, które chcą ułatwić sobie wędrówki po górach. Kilka godzin wspinaczki może dać się mocno we znaki. Jako że łatwo o opadnięcie z sił, to nie może zabraknąć prowiantu, szczególnie batonów wysokoenergetycznych.

O czym należy pamiętać w przypadku wyjazdu w góry?

W góry zaleca się zabrać ze sobą krem z filtrem przeciwsłonecznym, aby uniknąć poparzeń. Nie można zapomnieć także o latarce, najlepiej sprawdzają się modele czołowe, dzięki którym dłonie pozostają wolne. Wszystkie rzeczy trzeba oczywiście gdzieś włożyć, czyli do odpowiedniego plecaka. Ma być on wygodny, odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Zaleca się wybierać modele z pasem biodrowym w celu odciążenia ramion. Niezbędny jest odpowiedni pokrowiec, aby zawartość plecaka nie uległa zamoczeniu. Należy włożyć do niego również apteczkę turystyczną, mapę papierową, w pełni naładowany telefon i dokumenty. Zaleca się także wykupienie ubezpieczenia turystycznego w razie uszkodzenia bagażu, jego zgubienia. Może zdarzyć się także konieczność wezwanie służb ratowniczych.

Udostępnij