enginepro.pl

Blog tematyczny o podróżach i motoryzacji

Mężczyzna

Czy znasz rodzaje gitar?

Czy znasz rodzaje gitar?

Gra na gitarze to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Oczywiście najpierw trzeba poznać podstawy, opanować technikę. W pierwszej kolejności wybiera się odpowiedni instrument. Na początek nie trzeba jednak sięgać po drogi sprzęt. Na szczęście obecnie można liczyć na ogromny wybór, więc każdy znajdzie dla siebie odpowiednią gitarę. Może być ona klasyczna, akustyczna, elektryczna lub basowa. W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się nad tym, co chce się konkretnie grać na instrumencie, jakie ktoś ma preferencje muzyczne.

Gitara klasyczna a akustyczna – jakie są różnice?

Bardzo często wybór pada na gitarę klasyczną, jeśli ktoś preferuje ciche i łagodne dźwięki. Będzie to idealne rozwiązanie dla wszystkich miłośników muzyki klasycznej. Gitary klasyczne mają najczęściej nylonowe struny, relatywnie niewielkie pudło rezonansowe i szeroki gryf. Idealną opcją dla wielu jest gitara akustyczna. Będzie to dobry wybór dla osób, które preferują muzykę rozrywkową. Instrument cechuje się większym pudłem rezonansowym niż modele klasyczne. Można też mówić o węższym gryfie. Gitary akustyczne są w dużym stopniu zbliżone wymiarami do modeli elektrycznych. Charakterystyczne są także metalowe struny. Jeśli ktoś lubi biesiadować przy rytmach gitary, przykładowo podczas grilla lub ogniska, to idealną opcją staje się zakup instrumentu akustycznego o ostrym i wyrazistym dźwięku.

Jakie wyróżnia się rodzaje gitar?

Na gitarach akustycznych i klasycznych wybór oczywiście się nie kończy. Można także zdecydować się na instrument elektryczny. Wygrywane na nim dźwięki są generowane dzięki zastosowaniu specjalnych przetworników. Stosuje się struny metalowe, niezbędny staje się też wzmacniacz. Można uzyskać rozmaite efekty, zmieniać barwę dźwięku. W sprzedaży znajdują się także gitary elektroakustyczne, które zostały wyposażone w przetwornik elektroniczny. Możliwe staje się podłączenie instrumentu do sprzętu zewnętrznego. Jeszcze inną opcją będą gitary basowe. W ich przypadku do wyboru są modele akustyczne i elektryczne. To właśnie za ich pomocą możliwe staje się uzyskanie specyficznego dźwięku. Stanowią idealną opcję do grania partii basowych. Struny w tego typu gitarach są bardzo grube.

Na jaką zdecydować się gitarę?

Jeśli ktoś szuka gitary uniwersalnej, to powinien zdecydować się na model akustyczny. Można na nim grać niemalże wszystko. W przypadku osób planujących rozpocząć swoją przygodę w szkole muzycznej, najlepszym rozwiązaniem staje się zakup gitary klasycznej. Z kolei dla osób chcących stać się członkami zespołu dobrym wyborem będzie gitara basowa. Ciekawą opcją jest także ukulele, czyli instrument niedoceniany przez wielu. Niektórzy nawet go nie znają. Ukulele jest znacznie tańszym rozwiązaniem od gitary. Będzie to świetna opcja na początek, gdy ktoś jeszcze nie wie, czy instrument strunowy będzie dla niego odpowiedni. Zdecydowanie łatwiej nauczyć się grać na ukulele niż opanować gitarę. W przypadku obu instrumentów można mówić o podobnym stroju. W ukulele strun jest mniej, co przekłada się na prostszą grę.

Udostępnij