enginepro.pl

Blog tematyczny o podróżach i motoryzacji

Motoryzacja

Lusterka samochodowe a komfort jazdy

Lusterka samochodowe a komfort jazdy

Lusterka samochodowe są kluczowymi elementami odpowiadającymi nie tylko za bezpieczeństwo, ale i za komfort jazdy. To one dostarczają kierowcy informacji na temat otaczającej go sytuacji. Dzięki lusterkom kierowca ma w pewnym sensie oczy dookoła głowy. W związku z tym postanowiliśmy poświęcić im chwilę i zastanowić się, jak wpływają one doświadczenia z jazdy samochodem.

Typy lusterek samochodowych

W nowoczesnych samochodach osobowych wyróżnia się dwa typy lusterek. Lusterka boczne, montowane na drzwiach i lusterka wsteczne. Zacznijmy on tych pierwszych.

Lusterka boczne są ustawione tak, aby dzięki nim kierowca widział, co dzieje się obok samochodu. Ich głównym celem jest eliminowanie konieczności odwracania się podczas takich manewrów jak zmiana pasa. Lusterka boczne mają jednak swoją wadę. W wielu modelach samochodów nie da się ich ustawić tak, aby widzieć wszystko co znajduje się obok pojazdu. Obszar, którego lusterko nie sięga, to tak zwane martwe pole. Sposobem na pozbycie się tego problemu są lusterka sferyczne, które mają większe pole widzenia, ale zniekształcają obraz, przez co trudniej jest ocenić odległość od obiektów w nim widocznych. Rozwiązaniem, które bilansuje komfort z bezpieczeństwem, są lusterka asferyczne, w których przerywana linia oddziela obszar zniekształcony, od obszaru, który ma lepiej ukazywać martwe pole.

Jeśli chodzi o drugi typ lusterek, czyli lusterka wsteczne, to sprawa jest nieco łatwiejsza. W większości modeli samochodów osobowych montowane są lekko zakrzywione lusterka, które jak najlepiej oddają to co widać za tylną szybą. Mimo wszystko obszar ten jest mocno ograniczony przez rozmiar tylnej szyby. Między innymi z tego powodu coraz większa liczba producentów rezygnuje z tradycyjnych lusterek i zamienia je wyświetlaczami połączonymi z kamerą zamontowaną z tyłu samochodu. Takie rozwiązanie pozwala na zastosowanie kamery szerokokątnej, która jest w stanie swoim zasięgiem objąć cały obszar za samochodem. 

Zarówno boczne lusterka asferyczne, jak i cyfrowe lusterka wsteczne mają jeden cel. Zapewnienie kierowcy komfortu i bezpieczeństwa, jaki daje dobry wygląd na to, co dzieje się wokół samochodu.

 

Udostępnij