enginepro.pl

Blog tematyczny o podróżach i motoryzacji

Motoryzacja

Sposoby odpoczynku na mazurach

Sposoby odpoczynku na mazurach

Mazury, to bez wątpienia jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski. Kraina największych polskich jezior to jednak nie tylko miejsce aktywnego wypoczynku, ale też świetny pomysł na relaks, odpoczynek, i „naładowanie akumulatorów”. Jeśli chodzi o relaks w SPA, Mazury też na pewno nie zawiodą!

Kluczowe fakty geograficzne o Mazurach

Region ten leży w północno-wschodniej Polsce i znajduje się w ramach województwo warmińsko-mazurskiego. W ramach Mazur wyróżnia się trzy podstawowe subregiony, takie jak:

  • Mazury Zachodnie – w skład których wchodzą takie miejscowości jak Ostróda, Działdowo, Nidzica, Olsztynek, Wielbark, Pasym i Szczytno,
  • Mazury Środkowe — z Mrągowem, Giżyckiem, Mikołajkami, Rucianem-Nidą, Piszem, Orzyszem i Rynem,
  • Mazury Wschodnie – obejmujące Ełk, Białą Piską, Olecko oraz Gołdap.

Niezliczone jeziora, kanały i lasy

Jeśli chodzi o jeziora, to jest ich tu ponad dwa tysiące sześćset. DO największych należą Śniardwy, Niegocin, Orzysz, Łagodne, oraz Tałty.

Jeziora połączone są rozbudowanym systemem malowniczych kanałów jak, chociażby Szymoński, Giżycki, Niegociński, Sztynorcki, Węgorzewski, Jegliński, Tałcki, Grunwaldzki, oraz Mazurski.

Poza tym ta kraina to przepiękne dziewicze lasy, wzgórza morenowe, oraz dzika przyroda. Można tu spotkać jelenie, sarny, dziki, wilki, a nawet wydry.

Historyczne zabytki i imprezy kulturalne

Mazury to także cenna spuścizna historyczna z minionych epok. Można tu bez problemu zatopić się w minione dekady i stulecia, zwiedzając Wilczy Szaniec, pole bitwy pod Grunwaldem, zamki w Działdowie i Nidzicy, czy liczne kościoły i ratusze.

Co roku, Mazury przyciągają rzesze turystów, chcących uczestniczyć w licznych imprezach kulturalnych. Do wyboru jest ponad dwadzieścia różnego rodzaju festiwali i imprez jak Międzynarodowy Piknik Country w Mrągowie, festiwal Przystanek Olecko, czy Mazurskie Lato Kabaretowe w Ełku.

Mazury wiosną i latem

W słoneczne, ciepłe już wiosenne i gorące letnie dni, Mazury dają możliwość korzystania ze swoich naturalnych uroków. Chętnie przyjeżdżają tu żeglarze wraz z rodzinami. Jest miejsce też dla miłośników innych sportów wodnych jak motorowodniactwo, nurkowanie, czy jazda na nartach wodnych.

Dobrze rozbudowana jest baza hotelowa, zapewniająca wysoki komfort odpoczynku. Jeśli chodzi o dobre SPA, Mazury są jak najbardziej właściwym miejscem.

Mazury jesienią i zimą

Charakter wypoczynku na Mazurach zmienia się nieco jesienią i zimą. Mniej jest już turystów. To świetna okazja na piesze i rowerowe wycieczki. To możliwość kontemplacji, uprawiania jogi i oddawania się relaksacyjnym zabiegom w SPA. Mazury to także imprezy tematyczne organizowane w hotelu jak Haloween, Hubertus, grzybobranie, albo różnego rodzaju okolicznościowe spotkania — wieczory kawalerskie, panieńskie, romantyczne wypady.

Mazurska zima jest niesamowicie klimatyczna. Towarzyszą jej kuligi, plenerowe ogniska, i podziwianie zamarzniętych jezior.

Udostępnij