Geocaching – jest to nazwa, która, na pierwszy rzut oka niewiele nam mówi. Za tym enigmatycznie brzmiącym słowem kryje się gra terenowa, popularna na całym świecie. Jakie są jej podstawowe zasady? Czy jest to zabawa dla każdego? Na czym polega jej fenomen?
Czym jest geocaching? Podstawowe zasady gry
Nazwa geocaching powstała z połączenia dwóch słów. Pierwszym z nich jest greckie „geo”, czyli „Ziemia”, drugim zaś „cache” – czyli po angielsku „chować”. Najprościej mówiąc, jest to gra terenowa, polegająca na odnajdywaniu ukrytych skrytek, nazywanych „skrzynkami”. Ważne, że zostały one zostawione przez innych uczestników zabawy. Ideą geocachingu jest pozostawienie ich w miejscach, które są, w jakiś sposób atrakcyjne, warte zobaczenia, czy zwiedzenia. Skrytkę można odnaleźć poprzez wprowadzenie dokładnych współrzędnych geograficznych (znalezionych na jednym z portali internetowych, zajmujących się obsługą tej zabawy).
Warto przedstawić, jak wygląda i co znajduje się w takiej skrytce. Jest ona schowana tak, by była niewidoczna na pierwszy rzut oka. Miejsca jej ukrycia nie mogą dojrzeć, tzw. mugole – osoby nie biorące udziału w zabawie. Jest mała, zazwyczaj wielkości opakowania zapałek, czy filmu po kliszy do aparatu. W środku znajduje się dziennik odwiedzin (tzw. lokbook), do którego należy się wpisać po znalezieniu skrzynki. Często są w niej również fanty, drobne upominki, zostawione przez uczestników gry (którymi można się wymienić). Po znalezieniu, skrytkę należy odłożyć w dokładnie to samo miejsce, uprzednio ją odpowiednio maskując (by nie zobaczyli i nie zniszczyli, bądź ukradli mugole).
Zalety geocachingu, czyli dlaczego warto się w to bawić
Ideą geocachingu jest zachęcenie uczestników zabawy do aktywnego zwiedzania. Skrytki powinny być zostawiane w miejscach, które warto zobaczyć, odwiedzić, często nie są to oczywiste miejsca. W ten sposób promuje się mało znane, czasami trudno dostępne atrakcje.
Geocaching jest grą terenową, która może zaktywizować całą rodzinę. W odszukiwanie skrytek, a przy okazji zwiedzanie ciekawych miejsc chętnie zaangażują się osoby w różnym wieku, dzieci i dorośli. Wprowadzony element tajemniczości jest dodatkową zaletą. By zabawa była bardziej interesująca, jest wiele różnych rodzajów skrytek. Niektóre, by je znaleźć, wymagają odgadnięcia zagadki lub quizu. Czasem do współrzędnych dodane jest zdjęcie z miejscem ukrycia, np. w sporym przybliżeniu, co bywa dodatkową atrakcją, np. dla dzieci. Zdarzają się też skrytki mobilne, które, po odnalezieniu należy przenieść w inne miejsce.
Geocaching, zdecydowanie jest zabawą, w której każdy znajdzie coś, co będzie dla niego atrakcyjne i ciekawe, jest też dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu, wraz z całą rodziną.