enginepro.pl

Blog tematyczny o podróżach i motoryzacji

Sport

Jak ćwiczyć, gdy brakuje czasu? Pomogą treningi EMS!

Jak ćwiczyć, gdy brakuje czasu? Pomogą treningi EMS!

Nie masz zbyt dużo czasu na regularne chodzenie na siłownię parę razy w tygodniu? Poznaj treningi EMS, dzięki którym można uzyskać świetne efekty bez wielogodzinnych i forsownych ćwiczeń!

Na czym polega EMS?

EMS, to inaczej elektrostymulacja mięśniowa. Skrót ten pochodzi od angielskiego Electric Muscle Stimulation. Stymulacja elektryczna mięśni jest procesem używanym w fizjoterapii oraz w treningach sportowych, by wspomagać pracę tkanki mięśniowej. 

Treningi EMS dzisiaj są prawdziwym hitem, ponieważ pozwalają one na osiągnięcie bardzo dobrych wyników, ale jednocześnie nie wymagają poświęcania na ten cel wielu godzin. Mogą być one stosowane w wielu celach, na przykład dla zrzucenia kilogramów, poprawy masy mięśniowej i kondycji, redukcji bólów, poprawy ogólnej sprawności ciała.

To powoduje, że na treningi EMS decyduje się wiele osób – kobiety i mężczyźni, osoby początkujące i zaawansowane, również seniorzy i osoby w trakcie rehabilitacji po chorobach, urazach czy operacjach.

Treningi EMS – gdzie są dostępne?

Z treningów EMS można skorzystać w wielu klubach sportowych. Oferują one treningi personalne, podczas których ćwiczący mogą korzystać z pomocy trenera. Dobiera on wtedy odpowiedni program treningowy oraz czuwa nad prawidłowym przebiegiem ćwiczeń. Nadzoruje również rezultaty trenującego i pomaga mu w dotarciu do założonych celów.

Obecnie treningi te są też organizowane w klubach działających w Warszawie. Są one dostępne między innymi w klubie Intime Mokotów, który specjalizuje się w ich prowadzeniu i dysponuje zaawansowanym sprzętem do EMS.

Jak odbywają się treningi EMS?

Treningi EMS jako treningi personalne zaczynają się od rozmowy z trenerem. W jej trakcie pyta on między innymi o cele, jakie zamierza się uzyskać, o tryb życia, dietę, inną aktywność fizyczną. Przeprowadza on również odpowiednie pomiary – wysokości, wagi, poziomu tkanki tłuszczowej. Trener personalny przygotowuje następnie odpowiedni plan treningowy odpowiadający potrzebom swojego klienta. 

Ćwiczenia w ramach treningu EMS odbywają się w specjalnym kombinezonie albo w kamizelce. Są one wyposażone w specjalne elektrody, które przekazują impulsy elektryczne do tkanki mięśniowej, aktywując jej pracę.

W trakcie treningów należy wtedy wykonywać zalecone ćwiczenia, które mogą być też wyświetlane na ekranie urządzenia EMS. Dostarczane wtedy do tkanki mięśniowej impulsy elektryczne powodują, że kurczy się ona i rozkurcza jeszcze efektywniej. 

Czas pojedynczego treningu EMS to jedynie 20-30 minut. Tyle wystarcza, by spalić nawet ponad 1000 kalorii i uzyskać efekt podobny do 2-3 godzin spędzonych na siłowni lub podczas zajęć fitness. To powoduje, że treningi EMS są również tak popularne wśród osób, które nie mają zbyt dużo czasu na ćwiczenia.

Czy trening EMS jest bezpieczny?

W trakcie treningów EMS wykorzystywane są urządzenia, które generują bezpieczne impulsy elektryczne, dlatego też nie są one ryzykowne. Warto jednak pamiętać o tym, że mają one określone przeciwwskazania zdrowotne i nie powinny być prowadzone przez każdą osobę.

Przede wszystkim treningi EMS nie mogą być prowadzone przez osoby, które mają schorzenia serca i układu krążeniowego jak nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, mają wszczepiony rozrusznik serca. Nie powinny być one również prowadzone u osób z epilepsją, kobiet w ciąży, a także bezpośrednio po urazach, operacjach, zabiegach.

Jaka jest cena treningów EMS?

Zwykle jeden trening EMS jest wydatkiem około 150-200 złotych. Można także kupować pakiety treningowe w przystępnych cenach.

Udostępnij