enginepro.pl

Blog tematyczny o podróżach i motoryzacji

HobbySport

Jak przygotować się do triathlonu? – wskazówki

Jak przygotować się do triathlonu? – wskazówki

Triathlon to jeden z najtrudniejszych sportów, ponieważ wymaga ogromnej wytrzymałości, dyscypliny treningowej, siły woli i siły psychicznej. Połączenie pływania, jazdy na rowerze i biegania obciąża całe ciało i wymaga dużej siły psychicznej.

Jakie są dystanse w triathlonie?

Idealne dla początkujących są popularne triathlony na dystansie sprint. Zawodnicy pokonują stosunkowo krótkie dystanse – 500 metrów pływania, 20 kilometrów jazdy na rowerze i 5 kilometrów biegania. Całość zajmuje od półtorej godziny. Potem jest dystans olimpijski, zwany również krótkim dystansem. W tym wariancie triathloniści muszą przepłynąć 1,5 kilometra, przejechać na rowerze 40 kilometrów i przebiec 10 kilometrów.

Natomiast dystans środkowy to połowa dystansu Ironmana: czyli 1,9 km pływania, 90 km jazdy na rowerze i 21,1 km biegu. A potem oczywiście dystans długi lub Ironman. Oznacza to: 3,8, 180 i 42,195 km.

Dystans Ironmana to nie koniec drogi. Dla tych, którzy nie akceptują ograniczeń fizycznych, są tak zwane ultratriathlony, z których każdy reprezentuje wielokrotność dystansu Ironmana. To idzie aż do Ultratriathlonu Triple Deca. W tym specjalnym wariancie Ironman zostaje ukończony przez 30 kolejnych dni.

Co konkretnie sprawia, że triathlon jest tak trudny?

Szczególną cechą triathlonu jest to, że składa się z trzech różnych dyscyplin sportowych. Trzeba być w stanie opanować wszystkie trzy i oczywiście regularnie trenować, aby móc z powodzeniem uczestniczyć w zawodach.

Dobre planowanie to podstawa

Jak przygotować się do triathlonu? Podstawą pogodzenia czasochłonnych treningów, które powinny rozpocząć się przynajmniej rok przed triathlonem, z pracą i życiem prywatnym, jest zarządzanie czasem.
Pierwszym krokiem są kompleksowe badania lekarskie. W końcu tylko ci, którzy znają granice swojego ciała, mogą ostatecznie opanować naprzemienne wysiłek i odpoczynek. Warto regularnie brać udział w półmaratonach i różnych zawodach na krótszych dystansach, aby sprawdzić swoją odporność.

Wytrzymałość i siła są podstawowym wymogiem

Dobre przygotowanie nie obywa się bez treningu siłowego i wytrzymałościowego. Nie trzeba go dodatkowo planować, ale można go również zintegrować z drobnymi ćwiczeniami towarzyszącymi (np. bieganie z ciężarami itp.). Ważny jest tutaj trening naprzemienny – czyli ćwiczenie przejścia od pływania do jazdy na rowerze i jazdy na rowerze do biegania w ukierunkowany sposób.

Wskazówki treningowe — roczny trening

Trening pływacki polega na właściwej technice. Najlepiej nauczyć się tego pod fachowym okiem. Podczas biegania ważne jest, aby stale zwiększać dystanse. Podczas jazdy na rowerze kluczem jest wytrzymałość. Tutaj istotne jest, aby w ciągu kilku sekund opanować przejście od umiarkowanej do pełnej prędkości.

Udostępnij