enginepro.pl

Blog tematyczny o podróżach i motoryzacji

Sport

Ćwiczenia ogólnorozwojowe w domu – jak zacząć przygodę z jogą i zadbać o swój styl życia?

Ćwiczenia ogólnorozwojowe w domu – jak zacząć przygodę z jogą i zadbać o swój styl życia?

Podczas pandemii koronawirusa wielu z nas zaniedbało ćwiczenia fizyczne i regularny ruch. Naszej kondycji nie pomogły możliwość łatwego zakażenia się na siłowni czy sali treningowej, zdalny tryb pracy, dodatkowy stres ani częstsza pokusa sięgnięcia po przekąski i słodycze, co poskutkowało spadkiem formy i wzrostem wagi znacznego odsetka społeczeństwa. Dlaczego warto zadbać o kondycję i jak się za to zabrać w warunkach domowych?

Dlaczego potrzebujemy ruchu

Choć może się to wydawać nieoczekiwane, fizjologiczną, czyli najbardziej korzystną, pozycją dla ludzkiego ciała nie jest pozycja siedząca czy stojąca, ale chód. Mięśnie, stawy, ścięgna, wszystkie elementy biorące udział w poruszaniu się potrzebują regularnej stymulacji, żeby zachować sprawność i elastyczność. Poza tym procesy zachodzące w tkankach podczas wysiłku umożliwiają prawidłowy metabolizm składników odżywczych, spalając tłuszcz i węglowodany dostarczane w pokarmie, ułatwiają również pozbycie się szkodliwych produktów przemiany materii.

Joga dla początkujących

Na całe szczęście, możemy wykonywać proste ćwiczenia ogólnorozwojowe w domu, potrzebujemy tylko dobrej jakości opisów ćwiczeń. Bardzo dobrym wyborem, jeśli chodzi o ćwiczenie w domu, będzie joga. Najpierw znajdźmy książkę albo wiarygodny kurs jogi dostępny online, czasem pomocne mogą być również filmiki o charakterze tutoriali, które bez problemy znajdziemy na youtubie.

Ćwiczenia zalecane dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jogą, są łatwe do wykonania, a jednocześnie dobrane tak, by stymulowały wszystkie partie mięśni. Ćwiczenie jogi polega nie tylko na przyjmowaniu skomplikowanych pozycji, ale przede wszystkim na wsłuchiwaniu się w swój organizm, wzmacnianiu i stopniowym poprawianiu elastyczności i kondycji. Joga wpływa pozytywnie na cały organizm.

Podstawy zdrowego odżywiania

Skoro spędzamy więcej czasu w domu, warto trochę popracować również nad swoją dietą. Oprócz braku ćwiczeń fizycznych, właśnie nieprawidłowe nawyki żywieniowe wywołują najwięcej problemów ze zdrowiem i sylwetką. Choć zmiana przyzwyczajeń może wydawać się wyzwaniem, w rzeczywistości wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach.

Posiłki należy jeść regularnie, o mniej więcej stałych porach i niewielkimi porcjami, trzy do pięciu razy dziennie. Dbajmy również o odpowiednie zbilansowanie składników pokarmowych – zgodnie z najnowszymi wytycznymi lekarzy dietetyków, największy udział w naszej diecie powinny mieć warzywa i owoce, następnie zboża, dalej nabiał i rośliny strączkowe. Mięso, podobnie jak słodycze, fast foody i alkohol powinno być spożywane jedynie wyjątkowo.

Udostępnij