enginepro.pl

Blog tematyczny o podróżach i motoryzacji

MężczyznaSport

Czym jest nordic walking i dlaczego jest taki zdrowy?

Czym jest nordic walking i dlaczego jest taki zdrowy?

Czym jest nordic walking? Na pewno nie jest tym, czym się wydaje na pierwszy rzut oka: chodzeniem. W nordic walking porusza się całe ciało, a nie tylko nogi. W związku z tym działa bardzo pozytywnie na organizm. Dlaczego warto uprawiać nordic walking i na co zwracać uwagę?

Czym jest nordic walking?

Nordic walking to sportowy spacer ze specjalnymi kijkami. Dzięki kijkom ruch nie ogranicza się tylko do nóg, jak w normalnym chodzeniu, ale obejmuje również ręce. Sekwencję ruchów można porównać do narciarstwa biegowego.

Nordic walking wywodzi się ze Skandynawii. Początkowo najlepsi fińscy narciarze biegowi uprawiali nordic walking w miesiącach letnich, aby przygotować się do sezonu zimowego.
W 1996 roku dwóch fińskich studentów sportu napisało pracę dyplomową na temat chodzenia z kijkami, a rok później nordic walking został zaprezentowany w Finlandii jako nowy trend w sporcie wytrzymałościowym.

Teraz nordic walking uprawiają ludzie na całym świecie. To idealny trening dla początkujących i dla wszystkich, którzy od dawna nie uprawiali żadnego sportu lub borykają się z nadprogramowymi kilogramami. Istnieją też inne powody, dla których chodzenie z kijkami jest zdrowe.

Nordic walking — sport odpowiedni dla każdego

Niezależnie od tego, czy jesteś młody, czy stary, szczupły czy z nadwagą, wysportowany czy niewytrenowany, mieszkasz na wsi czy w mieście – prawie każdy może uprawiać nordic walking niemal wszędzie. Podczas chodzenia zawsze można dostosować długość kroku, a tym samym prędkość, do własnych wymagań fizycznych.

Nordic walking jest szczególnie odpowiedni dla następujących grup osób:

– początkujący – osoby, które miały przerwę w aktywności fizycznej – osoby w fazie depresji – osoby z nadwagą – starsi ludzie – sportowcy chcący uprawiać dodatkowy sport wytrzymałościowy, kondycyjny lub regeneracyjny – osoby, które chcą być aktywne

Dzięki wyjątkowej atmosferze grupowej nordic walking pomaga zwłaszcza osobom samotnym w szybkim nawiązywaniu kontaktów, a czasem nawet nawiązywaniu przyjaźni w tej otwartej społeczności sportowej.

Dlaczego nordic walking jest zdrowy?

Nordic walking jest bardzo popularny w Polsce — obecnie wiele osób regularnie dba o kondycję i zdrowie dzięki spacerom z kijkami. I nie bez powodu.

Nordic walking angażuje w proces ruchu całe ciało. W ten sposób optymalnie aktywowane są określone grupy mięśni, które podczas normalnego chodzenia są bardziej odprężone. Oznacza to, że podczas nordic walking spalanie tłuszczu jest znacznie bardziej efektywne niż podczas normalnego chodzenia. W zależności od szybkości i kondycji fizycznej można spalić od 300 do 600 kalorii w ciągu godziny nordic walking. Nordic walking stymuluje metabolizm, co ułatwia odchudzanie. Regularne spacery z kilkami znacząco zmniejszają osteoporozę, ale także nadciśnienie i cukrzycę.

Udostępnij