enginepro.pl

Blog tematyczny o podróżach i motoryzacji

Motoryzacja

Kiedy wymienić opony letnie na opony zimowe?

Kiedy wymienić opony letnie na opony zimowe?

Wymiana opon z letnich na zimowe jest jedną z najważniejszych czynności, o które trzeba zadbać, gdy zobaczymy pierwsze oznaki nadchodzącej zimy. Jeśli temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a na drodze widzimy gołoledź lub przymrozek, jest to znak, że należy zmienić opony, aby być przygotowanym na pojawienie się pierwszego śniegu. Na rynku można spotkać wiele rodzajów opon, które dostosowane są do jazdy w różnych warunkach pogodowych. Czym charakteryzują się opony zimowe oraz jakie typy opon można wyróżnić? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

W którym momencie zdecydować się na wymianę opon

Wymiana opon na zimowe jest bardzo ważną czynnością, z którą nie należy zwlekać zbyt długo. Zima potrafi nadejść bardzo niespodziewanie, wówczas jazda w niskich temperaturach po lodzie lub śniegu może być bardzo niebezpieczna, jeśli nadal mamy opony letnie.
Warto zadbać o to, aby wymienić opony nieco wcześniej, ponieważ w sezonie zimowym opony zimowe są droższe oraz trudniej dostępne. Decydując się na wymianę opon nieco, wcześniej jesteśmy w stanie zaoszczędzić pieniądze oraz czas, który należy poświęcić na zakup i wymianę opon.

Czym charakteryzują się opony zimowe?

Przy tworzeniu opon zimowych stosuje się mieszankę o podwyższonej zawartości krzemionki. Taka mieszanka zapewnia elastyczność opony nawet w bardzo niskich temperaturach, co z kolei przyczynia się do utrzymania wysokiej przyczepności w trudnych warunkach. Ponadto opony zimowe 205 60 r16 wyposażone są w gruby bieżnik, który ułatwia jazdę po śniegu lub błocie. Opony letnie w odróżnieniu od opony zimowych wykonane są z mieszanki, która twardnieje po spadku temperatury, dzięki czemu spada ich przyczepność. Takie opony nie są w stanie odpowiednio reagować w sytuacji zagrożenia drogowego, a droga hamowania opon letnich jest o ponad 30% dłuższa niż droga hamowania opon zimowych.

Jakie rodzaje opon można wyróżnić?

Każda pora roku charakteryzuje się specyficznymi warunkami pogodowymi. W związku z tym, opony dzielą się na letnie, zimowe oraz całoroczne, zwane inaczej wielosezonowymi. Każdy rodzaj opony przeznaczony jest do jazdy w konkretnych warunkach. Wyjątkiem są właśnie wspomniane opony całoroczne, które zaprojektowane są w taki sposób, aby można było korzystać z nich w każdych warunkach pogodowych. Są one odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które nie chcą wydawać pieniędzy na dwa komplety opon. Warto jednak pamiętać, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są opony letnie lub zimowe, w zależności od sezonu.

Udostępnij