enginepro.pl

Blog tematyczny o podróżach i motoryzacji

Hobby

Jak nastroić gitarę? Różne sposoby

Jak nastroić gitarę? Różne sposoby

Gitara, jak większość instrumentów, wymaga strojenia. Bez tego dźwięki są nieczyste i melodia, którą wykonujemy, brzmi zupełnie inaczej. Jeśli zamierzamy uczyć się gry na tym instrumencie, musimy obowiązkowo wiedzieć, jak nastroić gitarę. Nie jest to takie trudne, jak może się wydawać. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy stroić gitarę
  • jak nastroić gitarę różnymi sposobami
  • czy jest możliwe strojenie gitary online

Zobacz także: Jak ćwiczyć w czasie wakacji? Jak zaplanować trening podczas urlopu?

Kiedy stroić gitarę?

Nie ważne czy nasza gitara jest nowa i ledwo przynieśliśmy ją ze sklepu muzycznego, czy używana przez wiele lat — jeśli ma założone nowe struny, konieczne będzie ich dość częste strojenie, nawet kilka razy podczas jednego gitarowego treningu. Takie struny warto trochę ponaciągać, używając niewielkiej siły. To spowoduje, że trochę się ustabilizują i nie będą puszczać stroju tak często.

Gitarę stoimy zawsze, gdy słyszymy, że odległości między dźwiękami strun nie brzmią tak jak zawsze. Warto zagrać kilka znanych nam akordów i sprawdzić, czy są czyste. Nawet jeśli niczego niecodziennego nie słyszymy, warto dla pewności sprawdzić stroikiem, czy mamy rację. 

Na strojenie może wpływać zmiana temperatury i wilgotności powietrza, a także intensywne ćwiczenie. Warto, z tego powodu stroić gitarę na samym początku każdego naszego treningu, a szczególnie po przeniesieniu instrumentu z jednego miejsca do drugiego (np. w mroźne, upalne czy deszczowe dni).

Sposoby strojenia gitary

Jak nastroić gitarę? Można to zrobić na trzy różne sposoby: za pomocą stroika elektronicznego, online oraz na słuch (ta opcja jest dla bardziej zaawansowanych). Warto nauczyć się strojenia wszystkimi narzędziami, dzięki czemu będziemy mogli dobierać najlepszy sposób do danej sytuacji. 

Jak nastroić gitarę stroikiem?

Pierwszym narzędziem do strojenia gitary jest stroik zwany też tunerem, który można zakupić prawdopodobnie w każdym sklepie muzycznym. Na rynku można znaleźć proste i niedrogie urządzenia oraz takie dla profesjonalistów, używane w trudnych warunkach np. podczas koncertów. 

Niektóre stroiki mają tryb automatyczny, inne manualny, ale są też takie, które mają oba. Tryb Automatyczny sam rozpoznaje dźwięki i wyświetla ich nazwę na ekranie, a manualny pozwala nam wybranie dźwięków, do jakich chcemy stroić każdą ze strun. 

Jak nastroić gitarę stroikiem? Aby to zrobić, należy umieścić włączony tuner przy gitarze, następnie szarpnąć pustą strunę, nie dociskając przy tym żadnego progu. Następnie kierując się tym, co wskazuje nam urządzenie wyregulować struny tzw. kluczami, które znajdują się na główce gitary. W zależności od stroika dioda musimy doprowadzić do tego, aby dioda zaczęła się świecić na zielono lub żeby wskaźnik ułożył się pionowo. 

Strojenie gitary online

Kolejną, najnowszą metodą na regulację strun jest strojenie gitary online. Można to zrobić dzięki licznie dostępnym aplikacjom na telefon lub stronom internetowym na komputerze. Ogromną zaletą takiego strojenia jest brak konieczności noszenia wszędzie ze sobą stroika. W końcu telefon mamy zawsze przy sobie i raczej o nim nie zapominamy. Nie musimy też wydawać pieniędzy na tuner. Jednak ogromnym minusem jest fakt, że aby aplikacja zadziałała poprawnie, musimy stroić gitarę tylko w cichym miejscu. Strojenie gitary online nie różni się wiele od strojenie tunerem, dlatego nie powinniśmy mieć z tym problemów.

jak nastroić gitarę

Jak nastroić gitarę na słuch?

Gdy nie mamy dostępu do tunera ani telefonu, strojenie na słuch to bardzo przydatna umiejętność. Jednak wymaga od nas większego doświadczenia i wprawy. Jak nastroić gitarę na słuch? Możemy to zrobić np. metodą piątego progu. Do tego potrzebujemy jakiegoś punktu odniesienia np. dźwięku zagranego na innym, nastrojonym instrumencie. Jeśli gramy solo nie będzie wielkiego problemu, jeśli nastroimy gitarę za wysoko lub za nisko. Metoda piątego progu polega na zagraniu najpierw dźwięku A na najniżej brzącej strunie (E6), naciskając przy tym V próg. Później przechodzimy do struny obok (A5) i porównujemy dźwięki. Jeśli nie brzmią tak samo, to regulujemy strunę A5 kluczami. Analogicznie robimy z pozostałymi strunami: naciskamy piąty próg struny A5 i porównujemy go ze struną D4 itd. Niestety jest jeden mały wyjątek. Na strunie G3 nie naciskamy V a IV próg, gdy porównujemy go z pustą struną B2.

Zobacz także: Jak spędzać wolny czas na świeżym powietrzu?

Udostępnij