enginepro.pl

Blog tematyczny o podróżach i motoryzacji

Mężczyzna

Kiedy zmieniać opony na zimowe?

Kiedy zmieniać opony na zimowe?

Obecnie każda rodzina ma przynajmniej jeden samochód. Posiadanie samochodu jest oczywiste – pojazd pozwala nam na dotarcie do miejsca pracy czy zrobienia zakupów. Można bez wątpliwości przyjąć, że samochód jest bardzo przydatny i warto mieć pojazd. Warto również zaznaczyć, że samochód powinien przechodzić systematycznie przegląd i być odpowiednio eksploatowany. Nic tak nie dręczy jak niesprawny samochód! W jednym momencie najprostsza czynność taka jak zrobienie zakupów może przysporzyć wiele problemów, szczególnie osobom mieszkających na przedmieściach.

Bezpieczna podróż

Za bezpieczeństwo oczywiście odpowiadają zespoły i podzespoły samochodu, ale my – jako użytkownicy również dokładamy ważną cegiełkę jeśli chodzi o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. Mowa oczywiście jest o oponach. Wymiana opon jest ważną częścią bezpieczeństwa w codziennym poruszaniu się pojazdem. W zimie, nie mając odpowiednich opon możemy wpaść w poślizg i tym samym możemy stać się uczestnikami kolizji lub wypadku. W lecie, z kolei zbyt długie jeżdżenie na oponach zimowych powoduje ich szybkie zużycie i nieco gorszą sterowność pojazdu. Jak zatem z głową podejść do tematu wymiany opon?

Co tak naprawdę oznaczają opony zimowe?

Opony sezonowe- letnie i zimowe zaprojektowane są do eksploatacji w warunkach ekstremalnych. Zatem każde z opon sezonowych jest ma swoją własną charakterystykę. Co do zasady opony zimowe przeznaczone są do jazdy w specyficznych warunkach pogodowych jakie panują w okresie zimowym. Opony zimowe będą więc technicznie przystosowane do zapewnienia jak najlepszego komfortu i bezpieczeństwa w zimowych warunkach pogodowych. Warto podkreślić, że zimowe warunki pogodowe nie odnoszą się do pokrytych śniegiem lub lodem jezdni przy minusowej temperaturze powietrza. Zimowe warunki pogodowe również oznaczają stan, gdzie temperatura spada poniżej siedmiu stopni Celsjusza. Zatem opony zimowe obecnie są projektowane z dokładną starannością, aby zapewnić możliwe optymalne osiągi podczas śniegu, oblodzenia, marznących opadów deszczu.

Warto podkreślić, że dobra przyczepność opon zimowych na śniegu i lodzie spowodowana dzięki odpowiedniej gumie, z której powstaje bieżnik (zachowuje on dużą elastyczność w niskich temperaturach) oraz specjalna rzeźba bieżnika z dużymi blokami w tzw. strefie barkowej i znaczną ilością odpowiednio ukształtowanych nacięć lamelkowych. Dzięki tym właściwościom samochód szybciej przyśpiesza i ma większą skuteczność hamowania. Według przeprowadzonych testów droga hamowania pojazdu, który jest wyposażony w dobrej jakości opony zimowe, skraca się aż o 30%.

Kiedy zmieniać opony na zimowe?

Wymiana opon stanowi nie lada wyzwanie – jeśli za wcześnie zmienimy opony na zimowe jest ryzyko, że bieżnik szybciej się zużyje, a poza tym będzie gorsza sterowność pojazdem. Przyjęto zatem, że optymalnym momentem do zmiany ogumienia na zimowe jest ten, w którym zaczynamy rejestrować temperatury niższe niż 7 stopni Celsjusza – przy takiej bowiem temperaturze mieszanki surowców występujące w oponach letnich rzeczywiście przestają spełniać swoją rolę.

Udostępnij