Awarie, spóźnienia i przestoje w trakcie podróży potrafią zepsuć radość z najbardziej wyczekiwanych wakacji. Wielu problemów można jednak uniknąć dzięki odpowiedniemu przygotowaniu się do wyjazdu. Decydując się na pokonanie trasy własnym samochodem, należy odpowiednio sprawdzić i wyposażyć swój pojazd. Z takim podejściem pozostaje tylko cieszyć się swobodnym wypoczynkiem.
Dlaczego warto jechać własnym autem na wakacje?
Nawet jeżeli nie przepadamy za spontanicznymi zmianami trasy i zwiedzaniem „po drodze” możemy przecież zaplanować jakie atrakcje znajdujące się nieopodal trasy przejazdu chcemy odwiedzić.
Ponadto jednym z najważniejszych czynników jest fakt, że jadąc w podróż z większą ilością osób to jednak własne auto wciąż jest jednym z najtańszych rozwiązań.
Jak przygotować samochód do wakacyjnej podróży?
Jednak, aby podróż autem przebiegała komfortowo i bezproblemowo warto jest odpowiednio się przygotować. W pierwszej kolejności należy sprawdzić dokumenty, czyli ważność prawa jazdy oraz termin ważności badania technicznego. Jazda bez ważnego badania technicznego po pierwsze naraża nas na nieprzyjemności w momencie napotkania patrolu policji, a prawdziwe schody zaczynają się, gdy przydarzy się nam stłuczka. Ubezpieczyciel z pewnością będzie próbował udowodnić, że przyczyną było niesprawne auto.
Następnie należy zweryfikować polisę ubezpieczeniową. Na okres wakacyjny można wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które pomoże nam choćby, jeżeli nasze bagaże zostaną skradzione. Warto nadmienić, iż stosunkowo częstym zdarzeniem jest uszkodzenie szyb, choćby przez kamienie wyrzucane przez duże i masywne ciężarówki. Usunięcie takiej usterki jest jednak dosyć drogie, dlatego warto w ramach polisy wykupić osobne ubezpieczenie szyb.
Stan techniczny pojazdu
Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości i brak nam wiedzy czy umiejętności zawsze powinniśmy sprawdzić auto u mechanika. Podstawowa weryfikacja nie wymaga jednak specjalnych umiejętności, więc możemy pokusić się o samodzielne „badanie”.
Poziom oleju powinniśmy sprawdzić na zimnym silniku, najlepiej rano po całonocnym postoju. Jeżeli na bagnecie widzimy kreskę poniżej minimum, wystarczy dolać olej. Oczywiście musi on być tego samego rodzaju. Jeżeli nie potrafimy tego zweryfikować, to lepiej udać się po poradę do warsztatu.
Gorzej jeżeli poziom oleju jest zbyt wysoki, to może oznaczać awarię uszczelki pod głowicą. W takim przypadku konieczna jest wizyta u mechanika.
Następnie należy zweryfikować poziom płynu hamulcowego i chłodniczego. Bardzo ważne dla osiągów, poziomu spalania paliwa oraz naszego bezpieczeństwo jest prawidłowe ciśnienie opon. Weryfikację ciśnienia również wykonujemy na zimnych oponach, a więc najlepiej jest wykonać ja po dłuższym postoju.
Oświetlenie
Na koniec pozostaje nam sprawdzić czy wszystkie światła i kierunkowskazy pracują prawidłowo. Szczególnie za granicą niesprawne oświetlenie w aucie może skutkować bardzo wysokim mandatem. Jeżeli w naszym aucie możliwa jest samodzielna naprawa oświetlenia to powinniśmy kupić zestaw zapasowych żarówek.