Podróżując samochodem po Polsce konieczne jest posiadanie gaśnicy oraz trójkąta ostrzegawczego. Wyjeżdżając za granicę, zestaw koniecznych rzeczy, które muszą znajdować się w aucie, jest jednak inny i uzależniony od kraju, do którego chce się wjechać.
Prawo dotyczące wyposażenia samochodu w innych krajach
Mówiąc o prawie drogowym w krajach Unii Europejskiej należy wspomnieć, że znacząco różni się ono w zależności od kraju, do którego chce się wjechać. W każdym kraju lista obowiązkowych rzeczy, które należy mieć w swoim samochodzie, jest różna. Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą można zobaczyć w publikacjach Komisji Europejskiej.
Jakie wyposażenie może być obowiązkowe w różnych krajach
Do obowiązkowego wyposażenia w różnych krajach europejskich oprócz gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego mogą należeć zapasowe żarówki, apteczka pierwszej pomocy, kamizelka odblaskowa, koło zapasowe z narzędziami niezbędnymi do jego wymiany czy też światło odblaskowe.
Czy należy się we wszystko zaopatrywać?
Lista wyposażenia, które należy posiadać w swoim aucie, w zależności od kraju jest bardzo różna, stąd pojawić się może pytanie czy należy wszystkie te rzeczy zakupić przed wyjazdem za granicę. Odpowiedź na to pytanie brzmi nie. Wynika to z postanowień konwencji wiedeńskiej w sprawie ruchu drogowego. Prawo ustalone pod koniec lat 70. ubiegłego wieku zostało zaakceptowane przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Z prawa tego jasno wynika, że wyjeżdżając za granicę należy posiadać jedynie te rzeczy, które są niezbędne w kraju, w którym zarejestrowany został samochód osobowy. Warto o tym wiedzieć, ponieważ często dochodzi do sytuacji, w której przebywając za granicą ludzie otrzymują mandaty za brak posiadania któregoś z elementów wyposażenia. W takim przypadku należy się od otrzymanego mandatu odwołać. W praktyce warto się jednak przede wszystkim zaopatrzyć w rzeczy, które zwiększają bezpieczeństwo, nawet jeżeli nie są one umieszczone na liście niezbędnego wyposażenia w kraju rejestracji samochodu.
Wyjeżdżając za granicę nie jest konieczne posiadanie wszystkich elementów wyposażenia, które obowiązują w różnych krajach. Wynika to z postanowień konwencji wiedeńskiej. Lista obowiązkowego wyposażenia auta jest bardzo różna w zależności od kraju, do którego chce się wjechać. Brak konieczności posiadania wszystkich tych elementów nie oznacza jednak, że nie warto się w nie zaopatrzyć. Posiadanie tych elementów ma bowiem na celu zwiększenie bezpieczeństwa podróżującego, dlatego warto mieć to na uwadze.