enginepro.pl

Blog tematyczny o podróżach i motoryzacji

Motoryzacja

Podstawa konstrukcji: rama samochodu jako fundament bezpieczeństwa

Podstawa konstrukcji: rama samochodu jako fundament bezpieczeństwa

Myśląc o samochodach osobowych, często skupiamy się na ich wyglądzie, zastosowanej technologii czy mocy silnika. Jednak trochę głębiej skrywa się rama, która odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i strukturalnej integralności całego pojazdu. Rama samochodu, znana również jako podwozie, stanowi pewnego rodzaju fundament, na którym zbudowany jest cały samochód i to dlatego jest aż tak ważna.

 

Rama samochodu jest kręgosłupem każdego pojazdu. Zapewnia wsparcie strukturalne niezbędne do sprostania różnym siłom pojawiającym się podczas jazdy, takim jak wstrząsy, wibracje i inne naprężenia dynamiczne powstałe chociażby podczas skręcania czy hamowania.

 

Co warto wiedzieć o ramie samochodu?

Jazda w normalnych warunkach to jednak jedno, a zupełnie inne siły pojawiają się  w przypadku kolizji czy wypadku. Jedną z podstawowych funkcji ramy samochodu jest więc ochrona pasażerów w tych trudnych sytuacjach. Nowoczesne ramy są projektowane tak, aby pochłaniać i rozpraszać energię generowaną podczas zderzenia. Jest to możliwe dzięki strategicznie rozmieszczonym strefom zgniotu z przodu i z tyłu pojazdu. Strefy te są zaprojektowane tak, aby odkształcać się i pochłaniać energię, zmniejszając siłę przenoszoną na pasażerów. W ramie może się również znajdować klatka bezpieczeństwa, która chroni pasażerów w trakcie dachowania.

Jeśli twój samochód nie jest wyposażony w fabryczną klatkę bezpieczeństwa, to jeszcze nic straconego. Renomowane sklepu z częściami samochodowymi, takie jak nasza ulubiona strona signeda.pl mają w swojej ofercie specjalne zestawy, dzięki którym klatkę bezpieczeństwa można zamontować w niemal dowolnym samochodzie, zwiększając jego bezpieczeństwo w przypadku naprawdę poważnego wypadku.

Rama samochodu odgrywa też zasadniczą rolę w równomiernym rozłożeniu masy pojazdu. Ma to zasadnicze znaczenie dla stabilności i tego, jak samochód się prowadzi. Nierównomiernie rozłożona masa może prowadzić do zachwiania równowagi w trakcie jazdy, co z kolei obniża zdolność kierowcy do odpowiedniego kontrolowania pojazdu. Ma to znaczenie zwłaszcza podczas trudnych manewrów, takich, jakie trzeba błyskawicznie wykonać tuż przed wypadkiem czy nawet stłuczką. Dobrze zaprojektowana rama zapewnia optymalny rozkład masy, zwiększając stabilność i właściwości jezdne pojazdu. Dzięki temu doświadczony kierowca ma większe szanse na wyjście z kłopotliwej sytuacji i uniknięcie wypadku.

Materiał zewnętrzny

 

Udostępnij