enginepro.pl

Blog tematyczny o podróżach i motoryzacji

Hobby

Jak wybrać dobrą mapę turystyczną?

Jak wybrać dobrą mapę turystyczną?

Mogłoby się wydawać, że współczesny turysta nie potrzebuje nic poza dokumentami osobistymi i smartfonem. Urządzenie to daje nieograniczony dostęp do środków finansowych czy informacji, także map. Pamiętać jednak trzeba, że żaden telefon nie jest doskonały — bateria może się wyczerpać, szybka się rozbić, a zasięg po prostu zgubić. Dlatego też mapy turystyczne były, są i będą tymi elementami wyposażenia, których nie może zabraknąć w plecaku podróżnika. Pozostaje jeszcze tylko odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać dobrą mapę turystyczną.

Papier, syntetyk, laminat, czyli z czego wykonuje się mapy

Niegdyś dostępne na rynku były wyłącznie papierowe mapy turystyczne. Ich główną zaletą jest to, że są bardzo lekkie i można je składać do niewielkich rozmiarów. Łatwo ulegają jednak zniszczeniu. Innowacyjną alternatywą dla nich stały się mapy wykonane z papieru syntetycznego. Cechuje je lekkość, możliwość dowolnego składania i odporność na działanie czynników atmosferycznych — deszczu czy wiatru. Tym samym mogą być użytkowane przez wiele sezonów. Podobne właściwości wykazują mapy laminowane. W ich przypadku możliwe jest jednak uszkodzenie zewnętrznej powłoki zabezpieczającej papier.

Diabeł tkwi w szczegółach — skala mapy

Podczas zakupów zwróć uwagę na to, w jakiej skali wykonana została mapa turystyczna. Skala mówi o tym, jak bardzo obraz na planie został pomniejszony w stosunku do rzeczywistości. Im skala jest większa, tym bardziej mapa staje się precyzyjna. Wybór dokładnej mapy będzie nieoceniony podczas wyprawy w nieznane, mniej uczęszczane miejsca, bo dzięki niej łatwiej rozeznasz się w terenie.

Przydatne dodatkowe informacje

Mapy turystyczne uwzględniają wiele praktycznych aspektów. Jeśli chcesz wybrać dobrą mapę, przede wszystkim sprawdź, czy jest dla Ciebie czytelna. Powinna wskazywać orientacyjny czas potrzebny do pokonania szlaku (informacje niezbędne podczas planowania wyprawy). Mapy gór muszą odwzorowywać teren. Najlepsze produkty pokazują także przebieg szlaków rowerowych i konnych, a także ścieżek dydaktycznych. Zweryfikuj, czy mapa turystyczna miasta zawiera przydatne dla Ciebie dane, między innymi lokalizacje parkingów czy zabytków. Jeśli odwiedzasz region obfitujący w atrakcje turystyczne, doskonałym wyborem będzie dla Ciebie mapa, która na odwrocie ma krótki przewodnik i przykładowe zdjęcia prezentujące ciekawe miejsca. Na końcu zwróć uwagę na datę wydania — niestety, mapy często szybko się dezaktualizują, więc zabieranie w podróż mapy Twoich rodziców mija się z celem.

Udostępnij